Co wziąć pod uwagę kupując nieruchomości?

Autor w Blog oraz 0 Comments

Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków kupuje nieruchomości. Nasi rodacy w tym celu korzystają z własnych oszczędności, a często wspomagają się też kredytami. Każdy jednak chce posiadać własny dom czy mieszkanie, dlatego nie może dziwić, że ruch w tym sektorze jest coraz większy. Wiele osób przed podjęciem tej decyzji ma twardy orzech do zgryzienia. Jest to oczywiście spowodowane tym, że mnóstwo ludzi nie wie dokładnie czym kierować się kupując nieruchomości. Macie ten sam dylemat? W takim razie świetnie składa się, że trafiliście na nasz dzisiejszy artykuł, który będzie poświęcony właśnie tej tematyce.

Własne możliwości finansowe

Decydując się na zakup nieruchomości trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe. Należy pamiętać, że cena w ogłoszeniu nie stanowi tak naprawdę finalnego kosztu zakupu domu czy mieszkania. Jeśli decydujecie się na nieruchomości z rynku pierwotnego, to takie domy czy mieszkania są w stanie deweloperskim. To oznacza, że trzeba je jeszcze odpowiednio wykończyć i wyposażyć, aby można było w nich dopiero mieszkać. W związku z tym do ceny w ogłoszeniu należy dodać jeszcze kilkadziesiąt tysięcy. Przyjmuje się, że wykończenie i wyposażenie metra kwadratowego tego typu nieruchomości to koszt około 1000 złotych. Do tego trzeba doliczyć opłaty związane z robocizną czy pieniądze, które trzeba wydać u notariusza itp.

Mniej dodatkowych wydatków jest w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. W tym przypadku też jednak trzeba liczyć się z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela, niż wskazuje na to cena podana w ogłoszeniu. Wszystko dlatego, że niektóre domy i mieszkania wymagają gruntownego remontu czy wymiany starych mebli na nowe (tutaj także rzecz jasna dochodzą koszty związane z załatwieniem wszelkich formalności u notariusza). W związku z tym należy dokładnie zastanowić się, ile tak naprawdę będzie kosztowała konkretna nieruchomość. Może bowiem okazać się tak, że Wasze oszczędności po prostu nie wystarczą i trzeba będzie wspomóc się kredytem lub po prostu poszukać czegoś mniejszego lub w gorszej lokalizacji. Biorąc tego typu wskazówki pod uwagę nie tylko będziecie lepiej przygotowani na zakup pod względem finansowym, ale także mocno zawęzicie sobie poszukiwania wymarzonego „gniazdka”.

Parametry mieszkania

Kupując nieruchomości trzeba zastanowić się, jakie konkretnie domy czy mieszkania Was interesują. Trzeba podkreślić, że na rynku znajdują się bowiem rozmaite warianty, które różnią się między sobą metrażem, liczbą pokojów, położeniem czy elementami dodatkowymi, jak choćby miejsce parkingowe, balkon czy garaż itp.

Lokalizacja

Bardzo istotna jest też sama lokalizacja. Wiele osób decyduje się na nieruchomości, które są zlokalizowane na przykład relatywnie blisko ich miejsca pracy czy szkoły dzieci. Trzeba też jednak zastanowić się nad jeszcze jednym faktem związanym z tym aspektem. Nie brakuje ludzi którzy decydują się na mieszkania w ścisłym centrum. Dzięki temu wszędzie mają blisko.

Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że w takich lokalizacjach ciężko jest zaznać 100% spokoju. Jest jednak wyjście z takiej sytuacji. Wolicie miejsca mniej hałaśliwe? Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na miejsca oddalone od centrum konkretnego miasta, ale gwarantujące mniej rumoru w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy każdemu przyda się odpoczynek.

 

Share This

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − three =